Училището трябва да изгражда добри хора, убеден е екипът на Профилираната гимназия „Акад. Петко Стайнов“ – Казанлък
Освен да даваме образование и професия, учим нашите възпитаници да бъдат и добри хора.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Нели Пенчева – директор на Профилираната гимназия „Акад. Петко Стайнов“ в Казанлък. В традиция се е превърнало например провеждането на благотворителни базари, на които се предлага изработеното от учениците. Събраните средства се предоставят за различни каузи. Сред последните инициативи са дарения за лечение на деца, а през миналия декември учениците се включват и в кампания за закупуване на апаратура за родилното отделение на местната болница. Участват и в други благотворителни акции – учениците от паралелката по „Фризьорство“ посещават защитеното жилище в с. Овощник и социални домове за възрастни хора, за да зарадват обитателите им с нова прическа, боядисване, бръснене и приятелско отношение.
„Това учи на много децата. Стараем се да ги включваме в различни извънкласни занимания, тъй като тази дейност ги увлича към образователния процес“, разказва още директорката Пенчева. Например на благотворителните базари се предлагат ръчно изработени бижута, декупажи и картини от рециклирани материали, създадени в творческия клуб. Музикалната група, за която са закупени нови инструменти, пък непрекъснато търси изяви извън стените на училището. Създаден е и клуб за историята на Казанлъшкия край, като децата посещават музеи и исторически обекти. От тази година в гимназията е изграден и патриотичен кът, който разказва за богатата история от времената на траките, за родолюбците и творците на Казанлък през вековете и за настоящето на Розовата долина.
В гимназията 183 са учениците в дневна, 84 във вечерна и 25-ма в самостоятелна форма на обучение. Броят е стабилизиран в последните години. От три години се поддържа прием по 4 паралелки – три в дневна и една във вечерна форма на обучение, което е оптимално за наличния сграден фонд.
Обучението по „Фризьорство“ е разкрито преди 6 години с подкрепата на РУО – Стара Загора. Всъщност гимназията и към момента е единствената в областта с подобна паралелка. Тя е и единствената в областта, която ще предлага вечерно обучение и от есента. От тази година е разкрита и паралелка по „Козметика“. Традиционно се предлага и профил „Предприемачески “ с обучение в дневна и вечерна форма. Подобен прием в 4 паралелки е планиран и за новата учебна година.
„Тук идва и предизвикателството – епидемиологичната обстановка лиши екипа ни от възможността за достатъчно активна кампания по места за представяне пред учениците от региона на възможностите, които предлагаме. Но ще намерим начин да стигнем до децата. Разчитаме и на нашите възпитаници да привлекат нови ученици“, казва още Пенчева.
По думите ѝ става трудно да се привличат обучаеми, но засега се справят. Напоследък към гимназията основно се насочват деца от уязвими групи. Директорката споделя, че училището се избира основно от онези, които търсят подготовка, позволяваща бърза реализация на пазара на труда.
А в района масово се търсят хора за фризьорските салони. По-инициативните пък могат да открият и собствен бизнес. Всъщност след завършването си почти всички започват да работят по специалността си в региона и в други градове. Има и заминали да практикуват в чужбина. Затова и в гимназията предлагат като свободно избираема подготовка по двете професии и за децата от паралелката с пред-
приемачески профил.
А как една професионална гимназия се справя с дистанционното обучение. Оказва се, че и това е възможно за обучението по фризьорство. Преподавателката по практика заснема в ателие различни фризьорски техники и поставя задачи на учениците от XI и XII клас. Те, от своя страна, записват как ги изпълняват в домашни условия върху свои близки. „Учебният процес в гимназията ни не е спирал в условията на карантина.
Часове се водят на живо през основните социални мрежи
и във виртуални класни стаи на образователни платформи“, обяснява директорката. Качват се и записи и други материали. А на някои ученици се изпращат учебни материали с помощта на образователния медиатор и помощника на учителя. И после те връщат подготвените задания. Голяма част от учителите преминават на проектно базирано обучение и поставят задачи за самостоятелна работа с по-дълги срокове.
В гимназията работят 20 педагогически специалисти. И за радост на директорката в опитния ѝ екип има и млади хора. „За четвърта година при нас преподават двама изключително дейни и отговорни колеги, които работиха по проекта „Заедно в час“. Това са учителите по математика Антоанета Канева и по български език Красимир Кръстев, които пътуват всеки ден от други населени места. От тази година имаме и още една страхотна учителка по БЕЛ“, споделя директорката Пенчева, която преподава „Информационни технологии“. Отбелязва обаче, че се налага педагозите да работят допълнително с част от децата, за да се компенсират натрупани в предходни години образователни дефицити. Това става както в сформираните по проект „Подкрепа за успех“ шест групи, така и в учебните часове независимо от преподавания в тях предмет. По проект „Образование за утрешния ден“ е създадена и група за развитие на дигиталните компетентности.
Екипът работи заедно със социалните служби и за осигуряване на редовното посещение в часовете и за превенция на отпадането. Екипи правят посещения в домовете, тази година организират и изнесена родителска среща в махалата.
Директорката казва още, че всички от заявилите явяване на зрелостните изпити си са поискали за втора матура държавния изпит по професия. Част от зрелостниците ще се явят на следващата сесия.
„Справяме се добре с финансите. Откакто сме на делегиран бюджет, всяка година успяваме да заделяме средства за реновиране на базата. Смея да кажа, че при нас тя е на отлично равнище. Имаме ателиета за професионална подготовка, с които не могат да се мерят доста от работещите в града. Във всички класни стаи има мултимедии с лаптоп и колегите ги използват, за да направят учебния процес по-увлекателен и разбираем за децата. Имаме компютърен кабинет с обновена техника, фитнес зала, библиотека, конферентна и интерактивна зала, безжичен интернет“, изброява директорката на училището.
Гимназията наскоро е приета и за член на Националната асоциация на училищата по мода. Тя ще подпомогне обмена на идеи и добри практики с подобни образователни институции, както и възможност на учениците от Казанлък за активно участие в национални и международни състезания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg