Нужна ни е обща визия как да ускорим тази трансформация, казва еврокомисарят Мария Габриел. „Университетите на бъдещето трябва да имат 4 мисии – образование, научни изследвания, иновации и ангажираност с обществото.
За да може тези взаимодействия да се превърнат в реалност, е необходима системна промяна на всички равнища – ЕС, национално и институционално. Нужна ни е обща визия как да подкрепим и ускорим тази трансформация в университетите на бъдещето.“ Това каза българският еврокомисар Мария Габриел на срещата с новия председател на Асоциацията на европейските университети Майкъл Мърфи. Двамата обсъдиха конкретни идеи и мерки за задълбочаване на сътрудничеството между Европейската комисия и Асоциацията.
„Един от приоритетите ни е да изградим до 2025 г. европейското образователно и европейско изследователско пространство. Научните изследвания и иновациите не са възможни без добре подготвени, свободомислещи и креативни студенти. Но образованието също се нуждае от научни изследвания, за да бъде адекватно на реалностите и с високо качество. Да не забравяме и необходимостта от цифровизация както в полза на гражданите, така и на предприятията“, подчерта Мария Габриел.
Засиленото взаимодействие между тези области на политиката ще бъде подкрепено чрез програмите на ЕС, като „Еразъм+“ и „Хоризонт Европа“, структурните фондове и InvestEU. Същевременно новата програма „Цифрова Европа“, създадена по предложение на българския еврокомисар, ще инвестира в увеличаване на цифровия капацитет в ЕС и в свързаните с това умения.
„Инициативата „Европейски университети“ е водеща в рамките на Европейското образователно пространство. Чака ни още много работа за премахването на пречките пред ученето, подобряването на достъпа до качествено образование, признаването на дипломите и квалификациите, улесняването на движението на учащите между държавите. Асоциацията на европейските университети е ключов за ЕК партньор“, каза още българският еврокомисар.
Четете повече в бр. 42, 17 – 23 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.