Това подчертава председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Той е начело на Института по математика и информатика в периода 2012 – 2016 г. „Институтът е създаден на 27 октомври 1947 г. – разказва директорът му акад. Веселин Дренски. – Началото е поставено в две тавански помещения, които се намират срещу Физическия факултет на Софийския университет. Решено е в него да има 3 комисии – по демографски изучавания, по математически изучавания на репрезентативния метод в статистиката и за финансово-математическо проучване на държавните и гарантираните от държавата външни облигационни заеми. „Още тогава на учените се възлагат не само чисто научни задачи, но и такива с изключително приложен характер“, продължава акад. Дренски. През 1949 г. се създава Математическият институт към физико-математическия клон, а неговият първи ръководител е акад. Любомир Чакалов.
Десетина години по-късно е факт първата българска изчислителна машина, първообраз на днешните компютри. От самото си начало Институтът е водещ български център за изследвания и подготовка на висококвалифицирани кадри. Провежда се дългосрочна политика, свързана с развитието на математиката, информатиката и информационните технологии.
Днес учените в Института работят по 15 научноизследователски и научно-приложни теми. „Всяка година се организират 15 международни и 20 национални конференции“, подчертава акад. Дренски. Учените в Института участват в международни редколегии на над 50 научни списания, издавани у нас и в чужбина. В него действат 16 постоянни научни семинара.
Четете повече в бр. 47, 22 – 28 ноември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg