С 93 деца ще започне на 8 септември новата учебна 2018/2019 г. за Първо българско училище „Иван Вазов“ в град Арма, Северна Ирландия.
Те ще бъдат разпределени в 3 детски предучилищни групи и по една паралелка от I до VII клас. „Имаме готовност да обучаваме и осмокласници, а капацитетът ни позволява да поемем и ученици до XII клас“, разказва директорката на училището Валентина Стефанова.
Преди началото на всяка учебна година в ПБУ „Иван Вазов“ се провежда обучение на целия персонал. „Тази година ще споделя с колегите какво научих на конференцията на АБУЧ“, казва Стефанова. Самата тя запозна участниците във форума със своя опит в онлайн обучението на учениците по фолклорно пеене и свирене на български народни инструменти, който предизвика голям интерес и дискусии. Идеята за онлайн обучението възниква случайно – за отпразнуването на миналия 24 май в ПБУ „Иван Вазов“ канят като музиканти педагозите Драгни Драгнев и Петя Драгнева от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна. От дума на дума става ясно, че те водят онлайн групи за обучение на гайдари и по пеене и имат частни ученици от Дубай и Америка. „Предложих им да пробваме този начин и в нашето училище“, спомня си Стефанова. Така от миналата учебна година започва дистанционното обучение по свирене и пеене.
„Някои колеги по време на конференцията възкликнаха, че са завършили консерватория и онлайн обучението на „оркестри“ не може да се случи. Е, аз не съм завършила консерватория, но мога да заявя, че е възможно. Който не вярва, да заповяда при нас и да види. Програмата ще продължи и тази година – даже разширяваме извънкласната дейност в рамките на 60 минути, защото 45 не ни стигат“, твърди директорката. А само след 3 урока нейни ученици са поканени да участват в местна програма миналия септември и децата се явяват с гайда и кавал.
Четете повече в бр. 36, 5 – 12 септември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg