Започва дуално обучение по три нови професии от учебната 2018/2019 г.
Това са топлотехник – специалност „Отоплителна, климатична, вентилационна и хладилна техника“, машинен техник – специалност „Машини и съоръжения за заваряване“, и ресторантьор – специалност „Кетъринг“. Обучението в тях ще бъде с подкрепа по българо-швейцарския проект ДОМИНО. Професиите бяха избрани по заявки от страна на бизнеса на седмото заседание на Форума за дуално образование, който включва представители на публични институции, бизнеса, браншови организации и камари, социални партньори.
„Днес една от най-трудните задачи на образованието е не само да осигури професия на младия човек, но и да направи така, че ако тази професия не съществува след 20 години, специалистът да намери своето място на пазара на труда. Опитът на Швейцария, Германия и Австрия в дуалното обучение е изключително ценен за промяната на професионалното образование в България“, подчертава министър Николай Денков, който откри форума. Сред гостите са посланиците на Швейцария – Н.Пр. Денис Кнобел, и на Германия – Н.Пр. Детлеф Лингеман, както и Томас Щьолцл – шерже д`афер на австрийското посолство. Министър Денков посочва, че дуално обучение у нас се провежда в 16 български училища по швейцарския проект ДОМИНО, а в три – по австрийски проект. Има и училища, които въвеждат новата форма на обучение без проектна подкрепа, като пример за това са училища от Панагюрище и Пловдив. Министърът съобщава, че вече са публикувани за публично обсъждане насоките за кандидатстване по проект „ДОМИНО – 2“, който ще се осъществи с финансиране по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. С него ще бъде продължена добрата практика от швейцарския проект и ще се разшири обхватът на участващите училища.
„В момента по ДОМИНО се обучават 400 ученици с подкрепа на 65 фирми. Професиите са пет – машинен техник, специалност „Машини и системи с цифровопрограмно управление“, техник-технолог в хранително-вкусовата промишленост, електротехник, техник по газови системи и готвач. От новата учебна година ще започне и обучение в още три професии – техник по транспортна техника, техник на електронна техника и техник-технолог в дървообработването“, съобщава ръководителят на проекта Петя Евтимова. Тя подчертава, че сред фирмите има както големи предприятия, така и малки и средни. По-голямата част от тях са български, а не чуждестранни. Очаква се до края на проекта през 2019 г. да бъдат обхванати 1200 ученици.
Четете повече в бр. 10, 9 – 15 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg