С нова лаборатория за дигитално производство разполага Институтът по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика – БАН.
Съвременната апаратура в нея позволява 3D моделиране и бързо прототипиране на всякакви конструкции. „Новата машина позволява едновременно използване на два материала. Може да моделира изключително сложни структури и детайли, които не бихме могли да създадем по друг начин“, разказва Станислав Танев. Използват се основно пластмаси – например фотополимери или биоразградима царевична пластмаса биолактит. Работи се и с фотополимер, който имитира леярски восък – има свойството да изгаря без пепел и може да се използва при отливане на метали.
„Идеята е да направим прототип на изделието, който да ни позволи да го видим отблизо, да изчистим всички грешки. Иначе рискуваме да направим матрица от твърд материал, която да не може да се използва заради малка грешка. В момента прилагаме технологията за изработка на мини“, подчертава Танев. В лабораторията той работи с колегата си Владислав Стойчев. Въпреки че съоръжението действа едва от два месеца, вече има над 20 създадени прототипа, включително изпълнени поръчки от фирми.
Четете повече в бр. 22, 1 – 7 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg