НУ „Васил Левски“ – Катерини, и НУ „Васил Левски“ – Йерапетра, работят съвместно с Великотърновския университет
Две български школа в Гърция – НУ „Васил Левски“ в Катерини и НУ „Васил Левски“ в Йерапетра, са на стотици километри едно от друго, но страната, в която се намират, и желанието на децата в тях да учат майчиния език, не са единственото, което ги обединява. Ръководител и на двете неделни училища ръководител е Мериам Пашова, която от 16 години живее в град Йерапетра на остров Крит. Идеята за разкриването им се заражда случайно и спонтанно, споделя тя пред „Аз-буки“.
Стела МАРИНОВА
Благодарение на дългогодишния си престой Мериам Пашова има добри отношения с местното общество и общинските власти. Контактува често и със сънародници, които живеят и работят в района на Йерапетра. Там броят на българските семейства е голям от години, а все повече са и смесените бракове.
„Последното обстоятелство емоционално ме мотивира преди около 6 – 7 години да се заема на доброволни начала с обучението по български език на децата от тези семейства. Още повече по образование съм учител – завършила съм Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ със специалност „Български език и история“. Малко по-късно тази моя „обществена“ дейност придоби по-професионален характер. Културно дружество на наш сънародник на острова ме покани да бъда учител в новооснованото от него официално неделно училище в Йерапетра, което кандидатства и за съответно лицензиране и финансиране от българското Министерство на образованието“, разказва директорката. Така няколко години има възможността да преподава български език, история и география като единствен учител на няколко десетки деца на различна възраст и с различно ниво на владеене на езика. Придобива безценен професионален опит и трупа незабравими преживявания.
Преди година по лични причини Пашова се мести за няколко месеца в Солун, където често контактува с хора от Катерини. „Тогава бях впечатлена от обстоятелството, че в сравнително голям град като Катерини, в който се оказа, че има доста деца с български произход, все още не е правен опит за организирането на българско неделно училище по примера на толкова други в Гърция. След поредица от срещи и разговори с родители, някои от които се оказаха и учители по образование, взех решение да се ангажирам с такава инициатива. Така през февруари 2022 г. и за много кратък срок в училището се записаха няколко десетки деца“, споделя за началото на личната си кауза директорката. Следва създаване на дружество с нестопанска цел с дейности в частна полза, на което е председател и официален представител. Това е Културната асоциация за гръцко-българско приятелство и сътрудничество „Васил Левски“, регистрирана в Солун, която всъщност е юридическото лице, осъществяващо проекта „Неделно училище“.
За успешното начало на школото в Катерини благодари преди всичко на родителите и на самите деца, на колегите си Маргарита Спасова и Надя Денкова, на членовете на сформиралия се спонтанно Родителски съвет, както и на значими представители на местното общество. Собственичката на една от най-големите частни езикови школи в града – English Institute, Георгия Аврамопулу пък предоставя за безплатно ползване помещения, оборудвани с необходимата техника за безпроблемното осъществяване на учебния процес. Междувременно за настоящата учебна година кандидатстват пред МОН за получаване на лиценз и частично финансово подпомагане по програмата „Роден език и култура зад граница“.
„Бяхме одобрени и получихме максималното финансиране в размер на 10 000 лева. В тази връзка, искам специално да благодаря за подкрепата, която получихме от българското Генерално консулство в Солун – от генералния консул Антон Марков и от Николай Караиванов. Моралната подкрепа, която получаваме и до момента, е допълнителен стимул за усилията, които полагаме. Благодарим и на МОН, защото финансовото подпомагане за училището в Катерини даде възможност за настоящата учебна година да бъдат осигурени нови учебници и учебни помагала за децата, а така също и хонорар за двете учителки“, заявява Пашова. Тя допълва, че все още съществува финансов проблем по осигуряване на средствата за наем на помещенията. Но заедно с родителите полагат усилия да се справят и с това. Те са активни участници при различни празнични инициативи, оказват и безусловна морална подкрепа.
Неделното училище „Васил Левски“ в Йерапетра на остров Крит е основано през септември 2022 г. без предварително планиране. „Създаването му беше реакция на възникналата остра нужда на много родители децата им да продължат да бъдат обучавани по български език, история и география от учител с необходимия професионален ценз. Защото повечето от тези деца са бивши мои ученици от съществуващото до момента неделно училище в града, а след оттеглянето ми ръководството на поддържащата го организация така и не беше намерило съответни професионални педагогически кадри“, обяснява Пашова.
Предвид необходимостта от лицензиране дейността на неделното училище от МОН родителите информират с нарочно писмо дипломатическата ни мисия в Атина. А във връзка с възникнали недоразумения с ръководството на съществуващото училище отправят покана за среща на място и към ръководството на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ на МОН.
„Срещата с експерти на Министерството се състоя в началото на декември. В разговора родителите споделиха желанието и мотивите си децата им да бъдат обучавани в НУ „Васил Левски“ към нашата организация – предвид наличието и на друго, вече лицензирано от МОН неделно училище в града, което обаче не разполага с необходимия педагогически състав“, споделя Пашова. Тя благодари за подкрепата на дейността на двете училища не само на институциите, на семейството си, особено на своята приятелка д-р Благородна Филевска, но и на Доротея Младенович от Атина и на колегите си от БНУ „Паисий Хилендарски“ в Атина.
И в Йерапетра, и в Катерини, обучението се провежда според изискванията на българския държавен образователен стандарт за този вид училища. Заниманията са в събота и неделя по предварително одобрено разпределение на часовете и са съобразени със свободното време на учениците. Те са разпределени по класове съобразно степента на предварителната им подготовка по езика и в зависимост от възрастовата им характеристика. В Катерини се обучават 47 деца, разпределени в една подготвителна група, две паралелки I клас и една паралелка II клас. В Йерапетра учениците са 44 и се обучават в нормални и смесени паралелки от I до VII клас. В първото школо учителките са две, докато в Йерапетра преподава само Пашова.
Извънкласните дейности в двете училища протичат по различен начин. В Катерини са организирани няколко кръжока, които обхващат децата от всички класове – по изобразително изкуство и ръчно творчество, по родинознание и по художествено слово. В Йерапетра се осъществяват различни сътрудничества с други организации. Сред тях е Школата за творческа ангажираност на децата към общината, ръководена от Силвия Яновска, където се провеждат занимания по изобразително изкуство. А така също и с езиковата школа English Institute – за допълнително обучение по английски език.
От два месеца образователните институции си сътрудничат с ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Съвместната работа ще се осъществява в областта на българския език и литература, история на България, география на България, човек и общество и други. „Основната цел е осъществяването на съвместна работа между университетски преподаватели и нашите учители за подобряване качеството на обучение на студентите и учениците“, споделя Пашова. Ръководените от нея училища и Университетът могат да организират и провеждат съвместни учебно-методически семинари, да обсъждат и изготвят учебни планове и програми. Педагозите ще могат да повишават квалификацията си или да се преквалифицират. За учениците могат да се организират кандидатстудентски курсове, а за студентите – състезания, олимпиади, научни сесии, конференции, семинари. Възможни са и участия в проекти по европейската програма „Еразъм“ или честване съвместно на важни дати и годишнини. Благодарение на сътрудничеството са проведени две специални срещи в онлайн среда във връзка с участието на училищата в иновативната инициатива „Маратон за герои“, разработена на основата на книжки на УНИЦЕФ и осъществена от студенти на доц. д-р Катя Симеонова от Педагогическия факултет на Университета.
„Впечатляваща е положителната реакция на учениците за тези срещи. Общуването с български студенти за децата е още едно докосване до родината, специално емоционално преживяване и допълнителен стимул за търсенето и усвояването на нови знания“, споделя Пашова.
Визията за по-нататъшно развитие на двете училища е свързана с осъществяване на повече и по-тесни сътрудничества с други неделни училища в Гърция, за задълбочаване на контактите с образователни институции в България. Най-напред обаче предстои лицензирането на школото в Йерапетра от МОН.
„Това би било стимул и за други семейства в района да се обърнат към нас и да ни доверят образованието на своите деца по български език, история и география. Съответното лицензиране би дало възможност и за частично финансово подпомагане дейността на училището. Това ще осигури по-добри материални възможности за осъществяване на обучението и ще създаде стимул за включване в образователния процес и на допълнителен преподавателски състав, от какъвто имаме нужда“, казва Пашова.
А за школото в Катерини възнамерява да кандидатстват пред МОН за включване на училището в списъка на неделните, финансирани по ПМС № 90. „Това ще осигури по-големи финансови възможности за разширяване на учебно-образователната дейност с допълнителни творчески форми. Ще даде и по-голяма финансова сигурност, що се отнася до поддържането на материално-техническата база, включително и за средства за наем за учебните помещения, за по-добро финансово възнаграждение за педагогическия състав“, допълва Мериам Пашова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg