Очаква се в Програмата да се включат поне 70 000 ученици
До края на юни ще се приемат заявките за участие на училищата в новата Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“. По нея училища с по-малко от 400 ученици могат да регистрират до два спортни отбора и до две групи по изкуства. По-големите училища ще могат да създадат до три групи по изкуства и до три отбора. Това съобщи министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, преди да се включи в крос с деца и ученици в Южния парк в София, част от инициативата „5 KM RUN“.
Заявките ще се предават през регионалните управления на образованието. Целта е от началото на новата учебна година Програмата да заработи и реално да стимулира колективните извънкласни дейности – отбори по футбол, волейбол и баскетбол, вокални, танцови, музикални, театрални групи. Официалният старт ще бъде на Националния стадион „Васил Левски“ в София, като съгласие да се включи в него, е дал Христо Стоичков.
„Работим съвместно с министрите на младежта и спорта и на културата, така че да активизираме колкото може децата да се занимават с това, което им е интересно, полезно и приятно. Както знаете, спортът и изкуството възпитават. Разчитаме в дейности по Програмата да се включат поне 70 000 ученици. Могат да бъдат и повече, зависи от организацията по училища. Освен заниманията в самите училища ще организираме училищни, общински, областни състезания и национален спортен празник за финал“, поясни още министър Денков.
Финансирането е общо 90 млн. лв. за учебната 2022/2023 г. Осигурени са средства както за ангажираните учители, така и за включването на външни специалисти – треньори по спорт и хора на изкуството. „Говорили сме и с професионалните гилдии по изкуствата и с ректора на Националната спортна академия. Те са готови да предоставят необходимите кадри, които да влязат в училищата и децата да се докоснат до истинските творци и треньори“, отбеляза още министър Денков.
Преди дни Министерският съвет одобри 21 национални програми за развитие на образованието. Чрез тях в предучилищното и училищното образование през тази година ще бъдат инвестирани общо 242,6 млн. лв. Две от тях са нови – „Заедно в изкуствата и спорта“ и „Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници“. По втората с 10 млн. лв. ще се осигурят възнагражденията на не по-малко от 900 медиатори и социални работници – както вече назначени, така и нови.
Някои от вече познатите програми са разширени чрез нови модули.
Например НП „Иновации в действие“ е допълнена. По нея ще се разработят методика и обучителни ресурси за STEM образование. Те ще бъдат приложени в изградените STEM центрове в 263 училища, както и в други 1980 образователни институции, в които ще бъдат създадени подобни центрове по Националния план за възстановяване и устойчивост.
По друга програма ще се подкрепят целодневното обучение и експерименталната работа по природни науки в профилираните училища. За поредна година ще се инвестира в уроци, провеждани в културни институции. Ще се подобрява библиотечната среда и ще се изграждат площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата.
Ще продължи подпомагането на екипите за обхват за включване на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст в образователната система.
Предвижда се разработване на помагало по български език като чужд за деца мигранти и чужденци, търсещи или получили закрила.
Запазва се Програмата за модернизиране на професионалното образование.
За втора година чрез програма „Отново заедно“ ще бъдат осигурени средства за туристически пътувания за ученици от I клас до XI клас, като за целта са осигурени 22,6 млн. лв.
По НП „Мотивирани учители и квалификация“ учителите ще могат да повишават и допълват своите знания и умения, а специалисти от сфери извън образованието ще могат да придобият педагогическа квалификация. Отново е гарантирана възможността за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти.
По Програмата за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците ще се изграждат модерни кабинети в центровете за подкрепа на личностното развитие, където има занимания в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта. Ще се оборудват и кабинети за терапия и рехабилитация в центровете за работа с деца със специални потребности.
Продължават и програмите „Бизнесът преподава“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Роден език и култура зад граница“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, както и програмите за националното външно оценяване и ученическите олимпиади и състезания, за детските градини, ИКТ в образованието. МОН ще продължи да финансира общински проекти за образователна десегрегация, както и наемането на заместващи учители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg