Миналата година 3. ОУ „П.Р. Славейков“ в Търговище отбелязва своята 40-а годишнина. За празника на любимото школо 50 ученици от
IV до VII клас влизат в ролята на актьори. С помощта на своите преподаватели подготвят музикален спектакъл по една от най-емблематичните творби на своя патрон П.Р. Славейков – „Изворът на белоногата“. Музикалната приказка е поставена от преподавателя Стойна Кичукова с подкрепата на хореографите Павел Александров и Шенай Мехмедова, а музиката и композицията са дело на Георги Андреев.
„Нашите деца обичат музиката, рисуването и приложното изкуство. С желание взимат участие в различни творчески конкурси и спортни състезания. Редовно се връщат в училището с грамоти и награди“, казва директорката на училището Наталия Миланова. С музикалния спектакъл обикалят България, представяйки го по празници пред публика в други градове на страната. В училището в Търговище се гордеят с още една своя постановка – „Разпитът на Васил Левски“. Тя също е инициирана и изпълнена от възпитаниците им. „Учениците ни са много талантливи“, допълва моята събеседничка.
През настоящата учебна 2020/2021 г. в 3. ОУ „П.Р. Славейков“ в Търговище учат 260 ученици. Училището е средищно и обхваща децата от града и от близки 11 села – Стража, Разбойна, Васил Левски, Пробуда, Руец, Кралево, Голямо Соколово, Давидово, Съединение, Ралица и Здравец. 75% от възпитаниците им са от социално уязвимите групи. Част от тях са от приемни семейства или живеят с роднини. Често при тях ролята на родителя липсва. „Изключително трудно е да се работи с такива деца и семейства“, казва директорката.
Педагозите срещат много трудности и препятствия, каквито в другите училища обикновено няма. Случва се в I клас ученици да не могат да говорят на български език или да са с беден речников запас“, споделя Миланова. Това допълнително усложнява работата на екипа . Много от учениците не са посещавали нито детска градина, нито подготвителна група. Директорката посочва, че едва 50% от тях са получили предучилищна подготовка. Първите 7 години от живота си пребивават временно из страната и чужбина със своите родители, а в този случай няма кой да се погрижи нито за възпитанието, нито за образованието им. Споделя още, че най-голямо удовлетворение педагозите изпитват, когато учениците успеят да покажат участие и постижения в различни фестивали и състезания. Успех е и постигането на функционална грамотност с деца, които едва са говорели при постъпването си в училище, а за това са нужни много работа, търпение и постоянство. За щастие, педагогическият екип в школото е много сплотен и всички учители обичат със сърце това, което правят. „Това е едно от условията, което спомага за нашата успеваемост. Колкото и да е трудно, стараем се да се справим“, казва директорката.
Децата със СОП в школото са 40. С тях работи екип за личностно развитие и допълнителна подкрепа – психолог, логопед и трима ресурсни учители. От две години при тях работи и образователен медиатор.
Учебната база на училището в Търговище е изключително голяма – разположена е на 18 дка площ, като 3 дка от нея са застроени. Имат административен и учебен корпус, също така и столова. Разполагат и с кабинет по всеки предмет. Съвсем наскоро и физкултурният салон е основно ремонтиран, а средствата в размер на близо 130 хиляди лева са осигурени от МОН.
Заниманията по интереси в школото са доста разно-
образни. Предлагат клубове по природни науки, приложно изкуство, музика и спорт. „Призвани сме не само да ги обучаваме, но и да ги възпитаваме“, казва Миланова. Редовно се провеждат изнесени уроци в Регионалния исторически музей – Търговище. Там заедно с уредниците се организират тематични уроци, свързани с празниците и традициите. А празниците са любимото време на децата. Затова и често организират тържества. Родителите винаги са поканени, но не всички се отзовават. „Учениците ни обичат изявите, където могат да проявят таланта си“, казва моята събеседничка.
С обучението от разстояние срещат голяма трудност. Около 50% са децата, които имат устройства. В това число влизат и тези, които са получили таблет от школото. Всички останали учат на хартия. За разнасянето на материалите са помагали медиаторът и учителят от целодневната организация на учебния ден.
След завършване на основното си образование децата продължават обучението си в Професионалната гимназия по земеделие и Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии „Алеко Константинов“ в Търговище. „Единици са тези, които отпадат. Мнозина отиват да учат и в Спортното училище „Никола Симов“, завършва разказа си моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg