Коронавирус ваканцията не изненада българското училище „Дунав“ в Австрия
До 13 март учебната програма в Българското училище „Дунав“ и във филиалите му тече както винаги в присъствена форма. Всеки петък и събота в класните стаи се стичат наши малки сънародници от Линц, Залцбург, Велс, Цел ам Зее и околните населени места. „След това, буквално от днес за утре, затвориха училищата в Австрия и ние, разбира се, се съобразихме с режима на карантина“, разказва училищният ръководител на „Дунав“ Дарина Тонкова. Разговаряме минути след приключване на поредния ѝ видеоурок.
В училище „Дунав“ имат опит с дистанционното обучение. Работата продължава в платформата Moodle. „Всички колеги без изключение започнаха да качват материали и да работят дистанционно с учениците си – продължава Дарина Тонкова. – Преди две седмици инсталирахме и втора платформа на Google, която позволява на нас, учителите, да сме в конферентна връзка с учениците. Такъв е и днешният ми видеоурок с тях. Подобни срещи ме зареждат с много положителна енергия. Но си липсваме. Липсва ни прекият контакт. И така ще продължи още седмица. На 5 и 6 юни стартирахме занятията в Линц и във Велс, а на 7-и – в Залцбург.“ Онлайн остава обучението на учениците от филиала в Цел ам Зее. Там преподава д-р Илия Ласин от ЮЗУ „Неофит Рилски“, който в момента си е в родината.
Как децата възприемат необикновената ситуация. Като цяло, с интерес и мотивирани да работят с учителите си, макар и от разстояние. Но има и такива, които не успяват да влязат в платформите. Тогава на помощ идва партньорството учител – родител. „Нямаме деца, които да се откажат да работят. Вече имаме дори записвания за новата учебна година“, споделя училищният ръководител. Тя и колегите ѝ се готвят да наваксат материала, който не са успели да преподадат онлайн. „Училищата в Австрия са отворени до 10 юли. Затова през коронаваканцията на практика „изпуснахме“ само 6 учебни дни. През юни ще успеем да наваксаме поне четири от пропуснатите – пояснява тя. – Децата ни не са забравили да четат и пишат. Имат желание и го правят с удоволствие.“
Върху какво в момента са съсредоточили усилията си педагозите – най-вече в рестарта на учебните занимания в реална учебна среда, което ще се случи след броени дни, и за успешното завършване на годината от 160-те ни малки сънародници, на които дори карантинният период не попречи да четат и пишат на български. Те ще получат напълно заслужените си свидетелства в двата последни почивни дни на юни.
„Можем само да съжаляваме, че няма да го има този празник, в който се превръща по традиция последният учебен ден. Но в Австрия са забранени масовите публични прояви и ние не правим изключение от наложената забрана“, пояснява училищният ръководител. На разположение остава дигиталното пространство, в което всеки ще може да сподели какво е научил през годината, какво очаква от лятото, и да си пожелае през есента отново да се срещне с приятелите си в Българското училище „Дунав“. Моделът на такъв празник вече е отработен. С песни, стихове, разкази деца, учители, родители споделят в онлайн пространството мислите, които ги вълнуват на най-българския празник – 24 май.
Следват ваканцията и надеждата, че новата учебна година ще започ-
не както винаги с много настроение, цветя и споделени разкази за ваканционните дни, но вече в класните стаи.
В „Дунав“ очакват, че ще продължи и добрата практика с децата да работят и бъдещи педагози – студенти от Тракийския университет и ЮЗУ. Това се случва с подкрепата на най-успешната европейска програма „Еразъм+“..
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg