Повечето училища работят изцяло в електронна среда, а в някои се провежда смесено обучение
Направих три проверки за спазване на вечерния час на учениците от влизането на заповедта в сила на 31 март. Последната, на 7 април, извърших заедно със служители на общинското звено „Контрол и сигурност“. В продължение на три часа обиколихме из целия град. В различни квартали установихме след определеното време наличието на десет групи от деца, всичките без придружители.“ Това каза кметът на община Ловеч Корнелия Маринова за контрола по спазване на разпоредбите ѝ.
Заповедта изрично посочва, че не се допускат на обществени места без придружител след 20.00 часа деца, ненавършили 14-годишна възраст, и съответно след 22.00 часа, ако детето е навършило 14, но не е навършило 18 години. „Отправихме и препоръка към родителите, както и към тези, които се грижат за деца от 14 до 18 години, да не ги допускат на обществени места след 20.00 часа без придружител. Уведомили сме кметствата, РУ – Ловеч, гражданите. Въпреки това откриваме нарушения, но аз няма да се уморя и занапред да правя лично проверки из града дали се спазва заповед-
та“, коментира Маринова.
Училищата от община Ловеч успешно въведоха обучението в електронна среда. Изцяло в електронна среда се обучават в шест училища, а в други шест – в смесена среда (електронна и на хартиен носител), съобщава още кметът на община Ловеч.
Училищата, които работят в смесена среда, са ПГМЕТ, ПГИТУ, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ловеч, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Александрово, СУ „Тодор Кирков“, СУ „Св. Климент Охридски“– Ловеч. В тази група предаването на разпечатаните материали на хартиен носител се осъществява за ученици, които нямат крайни устройства или интернет свързаност. Те се предават от медиатори, които са назначени в училищата по проект „Подкрепа за успех“. В тези училища директорите на образователните институции правят всичко възможно за намаляване броя на учениците, които се обучават на хартиен носител. По проект „Образование за утрешния ден“ са доставени компютри, таблети и лаптопи, които са раздадени на учителите. Освободените от тях устройства се преразпределят на учениците.
Общият брой на учениците в община Ловеч, които се обучават чрез хартиен носител, е 292. От тях най-много са учениците в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, Ловеч – 104, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, Александрово – 69, ОУ „П. Пип-
ков“, Ловеч – 51 ученици, СУ „Тодор Кирков“ – 16 ученици, СУ „Св. Климент Охридски“ – 12 ученици, ПГМЕТ – 8 ученици, ПГИТУ
– 20 ученици.
При учениците от ОУ
„В. Левски“ в ловешкото село Малиново обучението се осъществява само на хартиен носител. Това са 12 ученици, които нямат крайни устройства и интернет свързаност.
Най-масовите платформи, които се използват сега от училищата в община Ловеч, са Microsoft Teams – основно, Google Classroom, Khan Academy и Moodle. Използват се много безплатни ресурси – елeктронни учебници на различни на издателства, както и Националната електронна библиотека за учители на МОН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg