Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ е международно, рецензирано, научно списание, което осигурява среда за споделяне и обсъждане на теоретични, експериментални и методически изследвания в областта на образованието по природни науки и свързаните с него области за всички образователни нива.
В списанието се приемат за публикуване оригинални научни изследвания, обзорни статии, отзиви за книги и кратки научни съобщения (писма до редактора и др.) в тематичните области:
- История на природонаучното образование: българска и чуждестранни образователни традиции
- Дидактика на природните науки (физика, химия, биология, екология, география и др.)
- Природонаучна и технологична грамотност
- Теория и практика в обучението по природни науки, учебно съдържание, планове, програми и стандарти
- Ефективност на природонаучното и технологичното обучение
- Задачи и учебни експерименти в природните науки
- Научни постижения в изследователските лаборатории
- Нови материали и технологии в областта на природните науки
- Дигиталните технологии в процеса на обучение по природни науки и технологии
- Интердисциплинарно взаимодействие в образованието по природни науки и технологии
- Перспективи на природонаучното и технологичното образование
- Личности в науката
- История и философия на природните науки
- Ролята на природонаучното и технологичното образование в съвременното общество
Списанието приема ръкописи на български или на английски език, които са насочени единствено към него. Ръкопис, който не отговаря на тематиката на списанието или не е оформен съгласно Указанията за автори, се отхвърля, без да преминава през процедура на анонимно рецензиране. Всички останали ръкописи се изпращат за оценка на двама анонимни и независими рецензенти.
Авторът се съгласява да спазва правилата и условията съгласно указанията за авторите и декларацията за издателска етика на Национално издателство „Аз-буки“. Нарушаването им ще се счита за отказ от сътрудничество между автора и изданието за в бъдеще.
Подаване на ръкопис
Ръкописът се изпраща като приложение (attachment) към съпровождащото електронно писмо на електронния адрес на списанието: science@azbuki.bg
При подаване на ръкопис, авторът изрично декларира, че ръкописът не е публикуван или изпратен за публикуване в друго издание.
Изпратените статии трябва да съдържат оригинални идеи и научни резултати. Не се поощрява подробното представяне в текста на общоизвестни теоретични постановки, понятия или определения, свободно достъпни от други източници.
Всички представени за публикуване ръкописи се проверяват с помощта на специфични инструменти (като StrikePlagiarism) за откриване на сходства на представените материали с други публикации. Списанието си запазва правото да не публикува текст, за който при проверката е установена степен на сходство, надвишаваща 20%.
Научните статии, обзорите и кратките научни съобщения, отговарящи на изискванията на списанието, преминават през процедура на двойно сляпо рецензиране от независими експерти. В отделни случаи, когато ръкописът е с интердисциплинарна насоченост, редакцията може да привлече допълнителни рецензенти.
Решение за публикуване или отхвърляне на ръкописа се взима въз основа на препоръките на рецензентите. Ако двамата рецензенти са на противоположни мнения, се назначава супер-рецензент, чието мнение се приема за окончателно. Публикуването не означава непременно съгласие на редакцията със застъпваните от рецензентите становища. Редакторите могат да редактират ръкописите, когато това е необходимо.
Публикуването се обявява на авторите с писмо, което съдържа .pdf файл на статията. Правата върху публикувания текст са собственост на списанието. Полученият .pdf файл не следва да се разпространява свободно, включително и чрез академични и социални мрежи за споделяне на резултати от научни изследвания (напр. ResearchGate.net и Academia.edu).
Препринти
Авторът може свободно да споделя ръкописа във варианта, в който е подаден първоначално към списанието за разглеждане. Ако текстът бъде приет, след публикуването му авторът добавя в споделения ръкопис име, годишен том и брой на списанието, в който е отпечатан.
Услуга за прехвърляне на ръкописи
Списанието използва услугата за прехвърляне на ръкописи на издателство „Аз-буки“. Това означава, че ако редакторът прецени, че даден ръкопис е по-подходящ за друго списание на издателството, авторът може да бъде помолен да обмисли прехвърлянето на ръкописа в това списание. При съгласие от страна на автора, ръкописът ще бъде прехвърлен, а авторът ще има възможност да направи промени в предоставения материал преди подаването да приключи. Прехвърленият ръкопис отново ще бъде прегледан от двама независими рецензенти.
Такси за публикуване
Публикуването в списанието е безплатно както за авторите, така и за техните научни или учебни организации, като статията става достъпна:
– available in full text for subscribers of the journal;
– available as metadata (title, abstract, keywords, author’s business card) – for all readers.
При желание от страна на автора (или представляваната от него институция) статията да бъде достъпна пълнотекстово за всички читатели, списанието може да осигури такава възможност чрез онлайн страницата си – след заплащане на защитна такса, отразяваща направените по статията разходи.
Публикуване на ръкопис
Ръкописът се счита за приет за публикуване, ако авторът му е получил потвърдителен имейл в срок не повече от три месеца от датата на предоставянето му. При липса на потвърждение за публикуване в рамките на три месеца авторът има право писмено да поиска оттеглянето на своя текст. Списанието поема изричен ангажимент да информира автор, чийто ръкопис е отхвърлен.
Преди отпечатване на одобрените ръкописи авторите получават коректури на своите статии, които трябва да върнат в редакцията в срок от една седмица. На този етап от подготовката на ръкописа не се допускат значими промени в текста.
С изпращането на текст и/или илюстрация до редакцията авторът се съгласява да отстъпи правото за тяхното анонсиране, публикуване и разпространение с цел популяризиране на изданията на издателя – НИОН „Аз-буки“.
The author agrees to give Az-buki Publishing House the exclusive rights to use any text and/or illustration published in the journal for the duration of three years, regardless of the territory on which the publisher has the right to use the text in accordance with Bulgarian Copyrights law.
Структура на ръкописа
Начална страница
Заглавие на статията – препоръчително е заглавието на статията да е кратко (5-10 думи), без използване на съкращения или абревиатури, и да представя основната тема на изследването.
Пълни имена на автора (авторите), институционална принадлежност (в т.ч. университет, институт), град и държава (без посочване на академични и други титли).
Резюме – съдържа в сбит вид специфичните особености на изследването – цел/предмет, използвана методика, главни резултати и изводи. Резюмето трябва да съответства на заглавието, ключовите думи и текста на научното произведение.
Препоръчителен обем на резюмето – 150 думи.
Keywords: (посочват се между 3 и 6 ключови думи/изрази).
Основно изложение
Структурира се в отделни раздели, разграничени със свои кратки заглавия, с ясна индикация за разликите в тяхната йерархия.
Препоръчителен обем на научноизследователска статия / обзор – до 35 000 знака и на рецензия – до 15 000 знака (включително интервалите).
Благодарности (ако има такива) се посочват на български и на английски език. В този раздел се упоменават източниците на финансиране на научното изследване.
Приложения (ако има такива) под формата на графики, таблици или илюстрации трябва да са годни за четене и обработка с масово използвани за подобни цели програми.
Бележки – цитираните архивни извори и бележките в края на текста се изписват само на езика на основния текст на ръкописа. Мястото им се маркира в текста на статията с арабски цифри като горни индекси.
Литература – не се поощрява посочването на литература, която не е релевантна към предложения за публикуване текст, както и изброяването на източници, които не са ползвани в текста, или прекаленото самоцитиране. Цитирането на литературните източници трябва да бъде в съответствие с Харвардската система и APA Style 7th Edition (2020).
Ползваната литература (ако основният текст не е на латиница) се изброява в два отделни параграфа в края на ръкописа. В първия параграф литературата се изброява в оригинал. Във втория на латиница се повтаря съдържанието на предишния параграф (чрез транслитерация или превод).
В случай, че ръкописът е на български език, следват заглавие, резюме и ключови думи на английски език.
Подробни данни за автора (авторите) на английски език – включват пълни имена, академична длъжност и научна степен, институционална принадлежност (в т.ч. университет, институт), град и държава, персонален ID на автора (WoS Researcher ID, Scopus Author ID, ORCID ID), служебен пощенски адрес, е-mail адрес за кореспонденция.
Изисквания към оформлението на ръкописа
Предлаганите ръкописи трябва да бъдат оформени със стандартна текстообработваща програма (Microsoft Word) при спазване на следните изисквания:
Шрифт: Times New Roman – 12 пункта
Форматиране на страниците: Page Setup: Top: 2,5 см, Bottom: 2,5 см, Left: 2,5 см, Right: 2,5 см ; Line Spacing: 1,5 lines ; First Line: 1,25 см ; Paper Size: A4.
Не се поощрява специфично форматиране на самия текст по отношение на подчертаване, табулиране, използване на булети и др. Табулатори се допускат само при оформяне на таблици.
Оформлението на статиите и рецензиите на български и на английски език може да проследите в дадените по-долу образци:
Образец на рецензия на книга BG / EN
Фигури
Фигурите (илюстрациите) и техните надписи освен в основния текст се представят и отделно в допълнителен файл във формат, позволяващ обработка с масово използвани за подобни цели програми и корекции. По изключение, когато обемът на фигурите е голям и не позволява поставяне в основния текст, задължително трябва да бъде посочено мястото им в текста – фиг. 1, фиг. 2 и т.н. Номерацията и заглавията на фигурите се поставят под тях.
По възможност фигурите да бъдат правени в графични програми (Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe PhotoShop) или Excel. Заглавията на фигурите не трябва да са включени в изображението.
Снимки и сканирани изображения да бъдат в отделни файлове с добро качество (поне 300 dpi), за предпочитане в JPG, JPEG, PNG или TIFF формат.
Таблици
Таблиците и техните надписи освен в основния текст се представят и отделно в допълнителен файл. Таблично се представят числени данни, изразяващи функционални зависимости между величини или променливи. Текстовите таблици затрудняват печата и четенето на статиите, затова тяхната употреба не се препоръчва.
Таблиците се изработват в Word Table или Excel. Номерират се последователно според цитирането им в текста. Всяка таблица трябва да има заглавие. Номерацията и заглавията на таблиците се поставят над тях. Необходимите обяснения се дават под нея, като се означават със съответните символи/знаци.
Съкращения
Използваните в текста специфични съкращения се въвеждат в скоби при първата поява на цялото наименование. Използват се само стандартни съкращения, като в заглавието и резюмето те трябва да се избягват.
Уравнения
Ако използвате Word, моля, използвайте Microsoft Equation Editor или добавката MathType. Уравненията трябва да могат да се редактират от редакцията и да не се появяват в картинен формат.
Химични структури и реакционни схеми
Химичните структури и реакционните схеми трябва да бъдат начертани с помощта на подходящ софтуерен пакет, предназначен за тази цел. Те трябва да бъдат начертани в такъв мащаб, че всички детайли и текст да са ясно четливи, когато са поставени в ръкописа (т.е. текстът не трябва да бъде по-малък от 8–9 пункта).
Цитирания и използвана литература
Списъкът на използваната литература трябва да съдържа литературни източници, които са достъпни за проверка или справки. Всички останали източници, вкл. архивни извори, документи, закони и др., включително интернет източници, се посочват в раздела „Бележки“, където могат да намерят място и допълнителни обяснения или сведения, за които е преценено, че присъствието им в основния текст на статията би го обременило излишно.
Референциите към други публикации трябва да бъдат изписвани в съответствие с Харвардската система и APA Style 7th Edition (2020). Примерите по-долу показват как трябва да става това.
Цитиране в текста
Цитираните в текста автори се представят по някой от следните начини:
Цитиране на фамилията на автора и година на публикацията (напр. Sendak, 2015).
Ако има нужда да се посочи и конкретна страница (напр. стр. 689), тя се посочва по следния начин: (Sendak, 2015, p. 689).
Цитиране на фамилиите на двамата автори на публикацията и годината на публикуване (напр. Sendak & Wise, 2015).
При трима и повече автори се изписва само фамилията на първия автор, следвана от „et al.„ и годината на публикуване (напр. Sendak et al., 2015).
Цитиране на колективния автор и годината на публикуване (напр. American Library Association [ALA], 2015).
Списък с използвана литература
Общи правила
Литературните източници се подреждат по азбучен ред на фамилията на първия автор.
За няколко статии от един и същ автор(и), статиите се подреждат в хронологичен ред, от най-ранната до най-новата.
В заглавия на книги, глави, статии, доклади, и други източници, с главна буква се изписва само първата дума от заглавието и подзаглавието, първата дума след двоеточие или тире в заглавието, както и собствените съществителни.
Books
Автор(и). (Година). Заглавие на книгата. (Издание). Издател.
Например: Fraser, C. (2017). Prairie fires: The American dreams of Laura Ingalls Wilder. (2nd ed.). Metropolitan Books.
Edited Books
Редактор(и). (ред.). (Година). Заглавие на книгата. Издател.
Например: Melendy, R., & Kincaid, C. (Eds.). (2018). Birth order and personality. Doubleday.
Книги с неизвестен автор
Например: Anonymous. (2021). Kritika na porochnata praktika. PAN [in Bulgarian].
Глава от книги/сборници
Автор(и). (година). Заглавие на главата. В: Инициали, Фамилия на редактор(и) (ред.). Заглавие на книгата/сборника (страници). Издател.
Например: Carman, T. (2005). On the Inescapability of Phenomenology. In: D.W. Smith &, A. L. Thomasson (Eds.). Phenomenology and Philosophy of Mind (pp. 67-89). Clarendon Press.
Статии в списание
Заглавията на списанията се представят изцяло, като се изписват с курсив (италик). В заглавията на научните списания всички главни думи се пишат с главна буква, ако са на английски език, докато в заглавията на статиите това не се прави.
Автор(и). (Година). Заглавие на статията. Заглавие на списанието, том(книжка), страници. DOI номер (ако има).
Например: Capizzi, M. T., & Ferguson, R. (2005). Loyalty trends for the twenty-first century, Journal of Consumer Marketing, 22(2), 72-80. https://doi.org/10.1002/pon.750
Непубликувани сборници с известия от конференции
Автор(и). (Година, Месец). Заглавие на материала [Вид на материала]. Наименование на конференцията, място на провеждане. URL адрес
Например: Bland, A. (2017, November). The implementation of a junior Samoan language programme in a South Island, New Zealand secondary school context [Paper presentation]. Australian Association for Research in Education (AARE) Conference 2017, Canberra, Australia. https://bit.ly/37DvrHR
Статии във вестник
Автор(и). (Година, Месец Дата). Заглавие на статията. Име на вестника, страници.
Например: Bidey, S. (2018, January 1). Bid to curb youth crime. Townsville Bulletin, p. 13.
Електронни източници
Автор(и). (Година, месец дата). Заглавие на статията. Заглавие на онлайн издание или уеб сайт. URL адрес.
Например: Rogers, O. (2021, July 9). Why naming race is necessary to undo racism. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/who-am-i-who-are-we/202107/why-naming-race-is-necessary-undo-racism
Дисертационен труд
Автор. (Година). Заглавие на дисертационния труд [Дисертация, място на защита]. База данни или институционален репозиториум. URL адрес
Например: Додов, И. (2016). Automation of station setup processes in repair. [Дисертация, Виртуален институт]. CSU ScholarWorks. https://www.kardam.com/daily-news/2016/12/11/ 1576104511.
Източници на български език
Ако цитираната литература е на кирилица се правят два аналогични параграфа – на кирилица и на латиница.
Шанова, Г. (2019). Практическият български език в бакалавърската степен на Санктпетербургския университет. Български език и литература, 61(4), 343-352.
Shanova, G. (2019). Prakticheskiat balgarski ezik v bakalavarskata stepen na Sanktpeterburgskia universitet. , 61(4), 343-352.
В рубриката „Бележки“ (Notes) може да се посочват документи от архиви, закони, учебна документация, интернет източници, артефакти от музейни колекции, както следва:
NOTES
- Комитет за здраве и дълголетие. 1949-4-21/1949-4-23. Програма на среща на Комитет за здраве и дълголетие. В: Документи на Давид Чаков. Частен фонд на семейство Чакови. Ф. 13337К, оп. 2, а.е. 33, л. 21-22. At: Държавен архив – Варна [ДА – Варна].
- Закон за висшето образование
За всички останали случаи, неописани в указанията, авторите са длъжни да направят справка в APA Style 7th Edition (2020) и да следват указанията при цитиранията.