Количеството микропластмасти на дъното на Средиземно море се е увеличило три пъти от 2000 г. насам, установява ново изследване, публикувано в сп. Environmental Science & Technology. Екип от Автономния университет в Барселона, Испания, и Университета в Олборг, Дания, анализира натрупването на микропластмаса в Средиземно море. Акцентът е върху това как тя потъва на морското дъно и какво се случва, когато се отложи на него. Учените събират проби от седимента в западната част на Средиземно море, които изследват с усъвършенствана образна технология, за да проучат частици с размер до 11 микрона.
„Процесът на фрагментация протича най-вече в утайките на плажа, на морската повърхност или във водния стълб“, казва Патриция Зивери, автор на изследването. А на морското дъно разграждането е минимално и затова пластмасите още от средата на XX век се натрупват в отлаганията. Това позволява на учените да съставят хронология на замърсяването с пластмаса на морското дъно, която показва, че количеството се е утроило от 2000 г. насам.
„Това ни позволи да видим как от 80-те години на миналия век, но най-вече през последните две десетилетия, се е увеличило натрупването на полиетиленови и полипропиленови частици от опаковки, бутилки и хранителни фолиа, както и полиестер от синтетични влакна от тъканите за облекло“, обяснява Майкъл Грело, също автор на изследването.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg