"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Mathematics and Informatics
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 40, 5 - 11.10.2023

Бъдещето е в термоядрения синтез

Енергията, отделяна при сливането на ядра, е много по-екологична от тази на сегашните атомни електроцентрали, твърдят учени

Зина Соколова от Zina Sokolova
04-10-2023
in Брой 40, 5 - 11.10.2023
A A

Над 100 учени от 15 държави се включват в Международната школа по вакуумни, електронни и йонни технологии (VEIT), която се проведе в Созопол. Чуждестранните участници са от Англия, Белгия, Германия, Естония, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Украйна, Франция, Холандия, Чехия и Япония. В школата се включиха и 30 студенти.
Форумът е организиран от Института по електроника на БАН, който тази година чества 60-ата си годишнина.
Съорганизатор е Холандският институт за фундаментални изследвания в енергетиката, Айндховен.
Международната школа VEIT се провежда редовно на всеки две години от 1978 г. и е сред най-престижните научни конференции по темата в света. Програмата включва пет лекции в областта на физиката на тънките слоеве и материали с различни приложения, както и използваните технологии за тяхното получаване. В рамките на форума бяха изнесени и 20 лекции с приложен характер от изтъкнати световни и млади учени, в които се докладват различни новости в тази област. Например за различните приложения на лазерите, нови материали за фотоволтаици, които се опитват да изключат като материал оловото и пак да има сравнително доб­ро съотношение между произведената и вложената за стартирането на процеса енергия, за недостатъците на литиевите батерии, които не могат да се обработват, след като се използват за електрическите автомобили. Проведени са и три постерни сесии с общ брой на постерите 63.

 

Доцент Миглена Димит­рова от Института по електроника – БАН е един от участниците в Международната школа и неин председател от седем издания. Тя от години се занимава със сондова диагностика на плазмата– типична експериментална диагностика, с която може да се определят основни параметри на даден газов разряд и средата, в която се отлагат слоеве, като температура, концентрация на електрони. Това позволява да се получи информация за условията, при които става отлагането. Намирането на оптималните условия е важно, за да могат да се повтарят експериментите и получените научни резултати и да се използват в различни технологични приложения, като например нов тип чипове или специални нови материали.

Вакуумната среда има такива условия, в които може да се произведат тънък или свръхпроводящ слой – т.е. някакъв материал, който да прояви различни свойс­тва и след това да има някаква приложимост. Чиповете за телефоните, за компютрите се произвеждат във вакуум – изтегля се въздухът и се вкарва газ, който е подходящ за конкретно приложение. Обикновено се прави различен газов разряд и през него трябва да протече някакъв ток. Когато се подаде напрежение на такъв газов разряд, започва да се създава т.нар. плазма – атомите вече не са самостоятелни единици, от тях се отделят електрони и остават йони – електрически заредени частици. Така газът става електрически проводящ – това във физиката се нарича плазма, пояснява ученият. Вакуумната среда и електрическият ток може да се прилагат за различни технологии. Освен за получаване на чипове взаимодействието на плазмата с различни вещества може да допринесе за модифициране на даден материал, за да му се придадат по-интересни свойства, които да се използват в бъдеще. Например свръхпроводящите слоеве са от специален материал, който е създаден така, че поставен при ниска температура, съпротивлението на самия материал пада и той проявява нови свойства, каквито не би имал при стайна температура.
Свръхпроводниците могат да се използват по най-различни начини Например, ако се направи кабел от свръхпроводящ материал и върху него се сложи влакче, то ще може да лети, движейки се благодарение на свойствата на свръхпроводника. Всъщност влакчето се движи върху линията, направена от свръхпроводящ материал, но няма контакт с него заради свойствата на въпросния материал.

Доц. Миглена Димитрова от години работи с вакуумно устройство. Въздухът се изтегля от вакуумната камера при много нис­ки налягания, впръсква се малко количество водород, който е най-лекият елемент от Периодичната таблица. Формата на вакуумната камера прилича на донът (поничка) и се казва токамак.
„Ако успеем да слеем две ядра на водорода, се получава огромно количество енергия – обяснява доц. Димитрова. – Това не е толкова лесно да се случи на земята заради налягането. Трябва да намерим начин да загреем този газ. И докато вътре в камерата тече някакъв газ, с помощта на магнити се индуцира плазма. Сондите са разположени покрай стените, с които плазмата взаимодейства. Тази област от вакуумната камера не е в директен контакт с горещата плазма и може да бъде изследвана, без да разтопи този тип устройство за контактна диагностика.

И тогава мога да пресметна какви ще са топлинните потоци – т.е. дали ще разтопят материала. Важни характеристики също така са температурата и концентрацията на електроните, необходими за много моделни пресмятания.
Друго предимство на магнитите е, че помагат да задържат тази плазма далеч от стените. Този физически процес е точно обратното на съвременните ни електроцентрали. Те работят на принципа на делене на тежки ядра – когато се раздели едно тежко ядро на две, се отделя енергия. Но при сливането на ядра тази енергия е много повече, при това получена с много по-малко количество газ. Бих казала, че почти няма и радиоактивност, защото само един от елементите му има малка радиоактивност с период на полуразпад 13 години. И са много по-екологични спрямо съвременните електроцентрали.“

Откъде може да се достави горивото? Това е една от съставките на водата. От океана лесно се извлича водород, като е необходимо много малко количество, за да работи един токамак. Голямата инвестиция е изграждането на машината, защото е много сложна от инженерна гледна точка.
Досега в тази насока има само експериментални реактори, като се знае името на първия реактор – „Демо“, подчертава ученият. Но още не се знае кога ще почне неговото изграждане, защото в тези машини има още непроучени физични процеси, които учените се опитват да обяснят, за да може да контролират процеса.

Този тип машина за термоядрен синтез изобщо не е опасен, защото в момента, в който ѝ се спре газът, тя спира да работи.
Може да спре и от само себе си. Например, когато плазмата отиде към стените, оттам се отделя материал – най-често метални атоми, и край – машината спира да работи. Това се нарича „замърсяване“ на плазмата, но няма избухване като при стария тип реактори, които са с уран.
Доц. Димитрова повече от 10 години работи по тази тема. Занимава се с диагностика на чешкия токамак, който се казва „Компас“.
„Международният термоядрен експериментален реактор ИТЕР в Южна Франция трябва да започ­не да оперира през 2028 г. Това е последният експериментален реактор – казва тя. – Бях там преди 4 години, машината е невероятна: огромна конструкция с много защити, бетонен корпус.
Вътре в самата гореща плазма има още процеси, които засега нямат физическо
обяснение.  Появяват се разни вълни, за които не знаем защо възникват. Иначе ги регистрираме с различни диагностики. Опитваме се да интерпретираме резултатите.
Всички тези изследвания са по програма „Еврофюжън“, която е към Европейската комисия. Такава машина има в Германия (ASDEX-U), най-голямата е в Англия (JET), във Франция (WEST) също има действащ експериментален токамак. Екипи от хиляди учени се опитват да разгадаят физиката в тези устройства, за да може да си изяснят всички процеси. И ако има индикация, че машината трябва да се спре, да бъде спряна. Макар че най-голямата възможна повреда е да се разтопи вътрешната стена – подчертава доц. Димитрова. – Но това би довело до продължително затваряне за ремонт поне за половин година.
Тази машина може да работи в различни режими – синтез се получава само когато премине в едно друго състояние (H-mode), където вече плазмата е ограничена силно в центъра, а покрай стените е доста по-хладна. Цялата енергия е концентрирана в центъра, където ускорените водородни ядра преодоляват силите на отблъскване и успяват да се слеят, като се образува вторият елемент от Периодичната система – хелий. Тогава има силно нагряване и започват процесите на синтез, на сливане на водородни ядра. Полученият хелий е безвреден и дори може да се използва за други приложения, като се изпомпа и се отдели от токамака. Тръгне ли веднъж реакцията, тя се самоподдържа и може да работи дълго без проб­лем. Енергията ще излиза през стените, най-вероятно посредством затоплена вода, после ще бъде отвеждана през турбини и генератор.“

Your Image Description

Свързани статии:

Ново оръжие срещу устойчиви на антибиотици бактерии Изкуствен интелект създава протеини, убиващи бактерии Роботизиран пръст с жива кожа Биоразградима клетъчна матрица

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Вземи книга, намери приятел

Next article

Софийският университет отбелязва 135 години

Next article
Проф. д.ф.н. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет „Св. Кли мент Охридски“: Във всеки четвърти консорциум, одобрен от Европа,  има български университет

Софийският университет отбелязва 135 години

Над 17 000 студенти в ПУ

Над 17 000 студенти в ПУ

Виктория Бешлийска, писателка: Търсенията на духа нямат граници

Виктория Бешлийска, писателка: Търсенията на духа нямат граници

Последни публикации

  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 1/2025, година LXVIII
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 67 (2024 г.)
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2024, Volume 6
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2024, Volume 67
  • Годишно съдържание сп. „Математика и информатика“, том 66 (2023 г.)
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 6/2023, година LXVI
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2023, Volume 66
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2023, Volume 66
  • Annual Contents of Mathematics and Informatics, vol.65/ 2022
  • Mathematics and Informatics, Number 6/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 5/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 4/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 3/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 2/2022, Volume 65
  • Mathematics and Informatics, Number 1/2022, Volume 65

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"