Над 140 училища в България носят гордото име на Апостола на свободата и на 19 февруари отбелязват патронния си празник по повод 149 години от гибелта му, сочи справка в регистъра на Националния музей на образованието в Габрово. Много са и българските училища с името „Васил Левски“ в чужбина. Такива има във Валенсия, Кишинев, Лас Вегас, Лондон, Париж, Сан Диего, Франкфурт на Майн, Саарбрюкен и още много. По традиция всички те честват
19 февруари с различни събития, рецитации, песни, рисунки и други инициативи.
От 14 до 19 февруари Националният военноисторически музей (НВИМ) организира Седмица на Левски и онлайн игра за своята публика. Нейната цел е в седмицата, когато отбелязваме 149-ата годишнина от гибелта на Левски, да почетем завета му, да си припомним делото му и да научим още факти за неговия живот.
Всеки ден във фейсбук страницата на НВИМ се публикува въпрос с няколко възможни отговора, свързан с не толкова познати факти от живота на Апостола на свободата. Всеки ден в 16 часа на лотариен принцип се избира един участник, посочил верния отговор, който получава едногодишен безплатен семеен достъп до експозициите на НВИМ и неговите филиали – Парк-музей „Владислав Варненчик“ и Военноморския музей във Варна, и Музея на авиацията в Крумово. С обявяването на верните отговори екипът на Музея публикува и допълнителна информация, с която да обогати знанията ни за Апостола.
На 18 и 19 февруари всеки посетител с помощта на музеен експерт ще има възможността да се запознае отблизо и да научи историята на малкото запазени вещи на Васил Левски в НВИМ – косите, съхранени от майка му, кръстчето на Апостола, подарено от вуйчо му, тасчето за вода и личния му револвер.
Гостите на Музея ще могат да си припомнят и най-ценното наследство на Апостола – словото, пресъздало идеала му за свобода. Думите на Левски, записани в неговите писма и личното му тефтерче, ще бъдат визуализирани чрез светлинна инсталация в залата, където се намират вещите му.
От НВИМ припомнят, че съгласно заповедите на министъра на здравеопазването на територията на Музея се допускат посетители, които представят валидни изискуеми документи – зелен сертификат за ваксинация или друг официален документ за преболедуване, отрицателен резултат или удостоверение за наличие на антитела срещу SARS-CoV-2.
Васил Левски се възприема като най-ярката личност сред българските революционери, национален герой и идеолог за „чиста и свята република“.
Известни са 150 паметника на Апостола, от които 131 са в България и 19 в чужбина. Функционират три музея, посветени на него – музей „Васил Левски“ в Ловеч, Къкринското ханче и Националният музей „Васил Левски“ в Карлово. Като музейна сбирка е оформена и килията в Троянския манастир, в която често е отсядал.
Почти всяко по-голямо селище в страната има улица, площад или училище, носещи името на Апостола. Името на Васил Левски носят един град, шест села, една община, квартали в Балчик, Варна, София и др., значителен брой булеварди, площади и улици, училища, читалища, предприятия, спортни клубове, Националната спортна академия и Националният стадион в София, Националният военен университет във Велико Търново, връх Левски в Стара планина и връх Левски на остров Ливингстън.
През 2009 г. откритият от български астрономи астероид е наречен 204831 Левски.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg